Kliničke i znanstvene studije o shiatsu u japanu i europi

 

Iako je broj velikih, dobro kontroliranih kliničkih istraživanja o shiatsuu još uvijek relativno malen u odnosu na konvencionalne medicinske prakse, postoje različite studije, anketni upitnici, pilot-projekti i manja klinička istraživanja provedena u Japanu i Europi, a koja upućuju na više potencijalnih koristi shiatsua:


  1. Smanjenje stresa i poboljšanje psihofizičkog stanja
    • Japan: Zbog toga što je shiatsu u Japanu integriran u sustav zdravstvene skrbi (službeno priznat od 1957.), istraživanja su se ranije fokusirala na utjecaj pritiska i manipulacije mekih tkiva na autonomni živčani sustav. Istraživanja pokazuju da shiatsu tretmani mogu smanjiti razinu kortizola (hormona stresa) i regulirati simpatički/parasimpatički tonus, što se odražava u subjektivnom osjećaju opuštanja i veće vitalnosti.
    • Europa: U manjim studijama i anketama (npr. istraživanje koje je provela Europska Shiatsu Federacija u suradnji sa Sveučilištem u Leedsu) ispitanici su prijavljivali smanjenje psihičke napetosti, poboljšanje raspoloženja te bolji san, iako je metoda provođenja tih istraživanja često bila ne-eksperimentalna (ankete, upitnici).
 
  1. Ublažavanje bolova i napetosti u mišićno-koštanom sustavu
    • Japan: Kliničke opservacijske studije u rehabilitacijskim ustanovama i privatnim klinikama upućuju na mogućnost ublažavanja boli (npr. bolovi u leđima, ramenima, vratu) i smanjenje mišićne napetosti. U nekim slučajevima shiatsu se kombinira s drugim tehnikama (fizioterapija, akupunktura), što otežava izolaciju točnog učinka isključivo shiatsua, ali rezultati pokazuju pozitivne trendove.
    • Europa: Manje pilot-studije u Njemačkoj i Austriji (gdje je shiatsu djelomično reguliran kao komplementarna metoda) pokazale su pozitivno djelovanje na ublažavanje bolnih stanja i potporu u rehabilitaciji. Ipak, autori ističu potrebu za većim randomiziranim kontroliranim ispitivanjima s kontrolnim skupinama.
 
  1. Podrška kod kroničnih i psihosomatskih tegoba
    • Japan: Zbog duge tradicije primjene shiatsua, postoje istraživanja u kontekstu kroničnog umora, glavobolje, poremećaja spavanja i psihosomatskih tegoba (poput anksioznosti i depresivnih stanja). Studije često potvrđuju povoljno djelovanje na opću kvalitetu života pacijenata, premda su uzorci ponekad mali, a metoda može varirati (Namikoshi shiatsu, Zen shiatsu i dr.).
    • Europa: Istraživanja provedena u specijaliziranim integrativnim klinikama (npr. pojedine klinike u Švicarskoj i Austriji) sugeriraju da shiatsu može biti koristan komplement kod pacijenata s kroničnom boli, fibromialgijom ili reumatskim oboljenjima. Uz subjektivne pokazatelje poboljšanja, bilježi se i veća motivacija pacijenata za aktivno sudjelovanje u vlastitom procesu oporavka.

 

  1. Integrativni pristup u bolnicama i rehabilitaciji
    • Japan: Neki japanski bolnički centri u kojima se njeguje integrativni pristup (uz klasičnu zapadnu medicinu uključeni su i tradicionalni japanski i kineski tretmani), prate ishode kombinirane terapije (fizioterapija, akupunktura, shiatsu). Preliminarni podaci pokazuju manju potrebu za analgeticima i brži oporavak kod određenih skupina bolesnika (npr. postoperativno razdoblje, kronične ortopedske tegobe).
    • Europa: Shiatsu se u nekim slučajevima primjenjuje u specijaliziranim rehabilitacijskim ili onkološkim centrima (npr. u Ujedinjenom Kraljevstvu i Švicarskoj), gdje se proučava utjecaj na kvalitetu života i emocionalnu dobrobit pacijenata. Istraživanja su najčešće observationalnog tipa, pa iako pokazuju obećavajuće rezultate, još uvijek nedostaju veći RCT-ovi (randomizirana kontrolirana ispitivanja) koji bi stekli punu medicinsku vjerodostojnost.
 
  1. Ankete o zadovoljstvu i percepciji korisnika
    • Japan: Budući da je shiatsu dio tradicije i svakodnevice (uz anmu, akupunkturu, judo terapiju i sl.), ankete često pokazuju vrlo visoku razinu zadovoljstva korisnika, koji shiatsu doživljavaju kao „prirodan“ i uobičajen pristup održavanja zdravlja.
    • Europa: Europska Shiatsu Federacija (ESF) organizirala je anketu (European Shiatsu Survey) 2007.–2010. u više zemalja, pri čemu su ispitanici najčešće prijavljivali pozitivno iskustvo (olakšanje bolova, manje stresa, bolji san i raspoloženje). Iako anketa nije imala znanstvenu strogost kliničkih pokusa, njezini su rezultati poslužili kao motivacija za dublja istraživanja.
 
 

Ključne točke i izazovi

 
  1. Manjak velikih RCT-ova
    • Randomizirana kontrolirana ispitivanja (RCT) sa strogo definiranom metodologijom još su uvijek rijetkost u shiatsu području, dijelom zbog financijskih ograničenja i teškoća s kreiranjem „placebo“/kontrolne grupe za manualnu terapiju.
 
  1. Raznoliki protokoli i različiti stilovi
    • Budući da postoje različiti stilovi shiatsua (Namikoshi, Zen Shiatsu, Makrobiotički shiatsu…), kliničkim istraživanjima često nedostaje jedinstven protokol tretmana. To otežava usporedbu rezultata i metaanalizu.
 
  1. Potencijal za integraciju u zdravstvenu skrb
    • U Japanu je shiatsu integriran u zdravstveni sustav, no i u nekim europskim zemljama (npr. Švicarska, Austrija, dijelovi Njemačke i Italije) shiatsu se sve češće nudi u komplementarnom ili integrativnom kontekstu. Preliminarni podaci ukazuju na koristi za pacijente, osobito u vidu kvalitete života, redukcije bola te emocionalne i psihološke potpore.
 
  1. Budući pravci istraživanja
    • Kako bi se shiatsu dodatno afirmirao, nužni su veći uzorci, standardizirani protokoli tretmana i dobro dizajnirani RCT-ovi. Uz to, suradnja s neuroznanošću (analiza efekta pritiska na živčane putove, propriocepciju i modulaciju boli) mogla bi pružiti snažniju znanstvenu osnovu za tradicionalne koncepte.
 
 

Zaključak

 

U Japanu, gdje je shiatsu dio povijesne i zdravstvene tradicije, postoje brojna opservacijska istraživanja i manji klinički radovi koji potvrđuju djelotvornost shiatsua za smanjenje stresa, ublažavanje bolova, poboljšanje sna i opće psihofizičko blagostanje. U Europi, usprkos manjem broju sustavnih znanstvenih ispitivanja, rezultati dosadašnjih (uglavnom manjih ili anketnih) istraživanja i iskustava korisnika također upućuju na pozitivne učinke shiatsua.

Najveći je izazov za obje regije (i globalno) dokazivanje učinkovitosti prema kriterijima moderne znanosti i medicine, što podrazumijeva provođenje većih, dobro kontroliranih studija. Međutim, trendovi pokazuju da raste interes za integrativnim i holističkim pristupima, pa možemo očekivati daljnje širenje znanstvenih istraživanja i kliničke primjene shiatsua kako u Japanu tako i u Europi.



Scroll to Top